Okuliare

Polarizačný filter

Svetlo sa v priestore šíri vo vlnách, ktoré kmitajú všetkými smermi optického prostredia. Pokiaľ sa odrazí od lesklej nekovovej plochy (sklo, sneh, vodná hladina…), stane sa svetlo polarizovaným, to znamená, že jeho vlny sa pohybujú len v dvoch rovinách: horizontálnej a vertikálnej.

Vertikálne polarizované svetlo je pre naše oči veľmi užitočné. Umožňuje vidieť kontrastne a farebne, zatiaľ čo horizontálne polarizované vytvára nepríjemné oslnenie a optické šumy. Práve k potlačeniu tohto negatívneho pôsobenia horizontálnej polarizácie slúži polarizačný filter.

Slnečné okuliare s polarizačným filtrom

Okuliare s polarizačným filtrom prepúšťajú len pozitívne vertikálne vlnenie, videnie cez nich je pohodlné, kontrastné a bez nepríjemného oslnenia. Horizontálnu skupinu svetelných lúčov pohltí polarizačný filter. V kombinácii s kvalitným UV filtrom a rôznymi odtieňmi polarizovaných skiel, zabezpečuje očiam bezpečnú ochranu proti slnečnému žiareniu, vysokú úroveň ostrosti videnia, citeľnú úľavu od únavy očí a vynikajúce vnímanie farieb.

Komfort a výhody, ktoré nám polarizačné slnečné okuliare prinášajú, oceníte v každodennom živote, pri športe a relaxácii. Chránia zrak pred škodlivým a nadmerným žiarením, znižujú námahu oka, sú prevenciou degeneratívnych zmien, uchovávajú dobrý zrak do neskoršieho veku, umožňujú vodičom výhľad proti slnku odrážajúcemu sa o mokrý, horúci alebo zasnežený povrch vozovky, filtrujú intenzívne oči zaťažujúce vyžarovanie škodlivého vodorovného riadkovania monitorov a televízií. Celkovo zvyšujú rozlišovaciu schopnosť, hĺbku ostrosti a jednoduchosť zaostrenia.

Zistiť, či sú slnečné okuliare polarizačné je naozaj veľmi jednoduché. Keď dáte dvoje polarizačné okuliare za seba, je cez nich normálne vidieť, pokiaľ však jedny pootočíte o 90° stanú sa nepriehľadnými. Skrížením dvoch polarizačných filtrov odfiltrujete vertikálne aj horizontálne videnie, takže neprejde žiadne svetlo.

Author


Avatar